Понеділок, 23.12.2024, 09:28
Вітаю Вас Гість | RSS

Борзнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів
імені Христини Алчевської

Меню сайту
Історія школи
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 131
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Урок української мови "Сполучник", учитель Бойко Т. Д.

7 клас

 

Тема. Сполучник як службова частина мови(узагальнення).

Мета: узагальнити та систематизувати вивчене учнями про сполучник як службову частину мови, особливості вживання сполучників, правопис; формувати в семикласників навички правильного використання сполучників в усному та писемному мовленні; розвивати увагу, логічне мислення, творчі здібності, уміння застосовувати теоретичні знання на практиці, навички групової та самостійної роботи; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: повторення, узагальнення та систематизація вивченого.

Обладнання: опорні схеми, таблиці для морфологічного розбору сполучників(кодування), завдання для індивідуальних та групових робіт.

Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів.

   1. Оргмомент.

   2. Оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Повторення, узагальнення та систематизація найважливіших теоретичних положень теми.

          Незакінчене речення:

  1. Морфологія вивчає…(частини мови);
  2. В українській мові є…(10 частин мови);
  3. Усі частини мови поділяються на…(самостійні та службові);
  4. Частини мови, що мають лексичне й граматичне значення та виконують синтаксичну роль, називаються…(самостійними або повнозначними);
  5. Частини мови, що не мають лексичного та граматичного значення й не виконують синтаксичної ролі, є…(службовими);
  6. До самостійних частин мови належать…(іменник, прикметник, числівник, займенник, дієслово, прислівник);
  7. Службовими частинами мови є…(прийменник, сполучник і частка);
  8. Ні до самостійних, ні до службових частин мови не належить…(вигук);
  9. Сполучник – це… (частина мови, яка поєднує однорідні члени речення в простому реченні та частини складного речення, вказуючи на різні смислові зв’язки між ними);
  10. За значенням сполучники є…(сурядності, підрядності);
  11. Сполучники сурядності поділяються на…(єднальні, протиставні, розділові);

12)Сполучники підрядності є…(причинові, часові, умовні, мети, допустові, порівняльні, міри і ступеня, наслідковий, з’ясувальні);

ІІІ. Виконання практичних завдань різних видів.

  1. Робота учнів біля дошки (індивідуальні завдання);
  2. Робота в парах «Визнач розряд сполучника»;
  3. Робота в групах (прочитати речення, визначити роль сполучників, які виписати та закодувати).
    І група. Сонце зайшло, проте ще було видно. (О. Гончар)

ІІ група. Грім гуркотів, огнями розсипався, неначе страшний суд настав.(Л. Глібов)

ІІІ група. Вишиває сніг черешню, двір і нашу хату.(П.Перебийніс).

  1. Записати словосполучення, вставивши потрібні сполучники; вибір пояснити.
    Січень (й,і) лютий, понеділок (й,і) вівторок, Микола (й,і) Іван, Сергій (й,і) Людмила, новий (й,і) старий, тут (й,і) там, літо (й,і) зима.
  2. Виписати сполучення слів у дві колонки залежно від того, як пишеться частина сполучника, що в дужках: 1) окремо, 2) разом. З останніх букв останніх слів повинна скластися друга частина вислову Б.-І.Антонича: «Найбільше щастя - …». (Завдання учні виконують у групах на швидкість).

Хоч(би) вродив хліб, як(би) був лід, ніби(то) літо, все(ж) віри не йму, неначе(б) то гриб, (не) зважаючи на вітер, коли(б) то брат, та(ж) кажи, то(ж) будь обачним, сміх та(й) тільки.

Окремо                                         Разом

Хоч би вродив хліб                     Якби був лід

Все ж віри не йму                        Нібито літо

Коли б то брат                             Неначебто гриб

Сміх та й тільки                           Незважаючи на вітер

                                                      Таж кажи

                                                      Тож будь обачним

Ключ: «Найбільше щастя – бути добрим».

  1. Пояснювальний диктант.
    Якби не ви, джерела поміж трав, я б від черствої спраги умирав.(М.Сингаївський)
    Як би я тепер хотіла у мале човенце сісти…(Леся Українка)
  2. Творча робота в групах (із поданими словами скласти і записати речення).
    І група. Зате, за те.
    ІІ група. Щоб, що б.
    ІІІ група. Проте, про те.
  3. Диктант – переклад.
    Что – що, да – так, чтобы – щоб, но – але, если бы – якби, зато – зате, словно – ніби, когда – коли, или – або, хотя – хоч, потому что – тому що.
  4. Зробити синтаксичний розбір речення.Виписати сполучник та закодувати його. Зробити фонетичний розбір одного слова.

Крізь верби сонечко сіяє і тихо гасне. (Т. Шевченко)

ІV. Закріплення вивченого матеріалу, висновок.

     Запитання до учнів.

  • Що є спільного та відмінного між прийменником і сполучником?

V. Підсумки уроку, аналіз стану засвоєння знань вивченої теми.

VІ. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання.

         Повторити тему «Сполучник», зробити морфологічний розбір п’яти сполучників із самостійно складених речень.

Категорія: Мої статті | Додав: borzna (29.11.2016)
Переглядів: 725 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Корисні посилання
Пошук

Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz